سوالات رایج درباره لامپ ال ای دی

24 سوال رایج درباره لامپ ال ای دی

 

 

در این مقاله ، پاسخ سوالات مربوط به موارد زیر را دریافت خواهید کرد:

 1. تاریخچه LED
 2. شرایط عمومی صنعت نور و روشنایی
 3. مقایسه چراغ های LED
 4. مزایا (از نظر هزینه ، کیفیت و روشنایی).
 5. دوام ، کارآیی و مقرون به صرفه بودن.
 6. عوارض جانبی و سایر سوالات.

بنابراین ، اگر سوالی دارید ، پاسخ شما در جایی در همین مقاله قرار دارد. اگر نه ، در صورت تمایل آن را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

 

 

1. تاریخچه روشنایی چیست؟

 

همه چیز با آتش شروع شد…

آتش در اوایل 400000 سال قبل از میلاد مسیح کشف شد ، اما در حدود 120،000 سال قبل از میلاد مسیح بود که به طور گسترده ای برای روشنایی مورد استفاده قرار گرفت. در آن دوران ، روشنایی به شکل آتش سوزی و مشعل بود. با این حال ، با گذشت زمان تحولات زیادی ایجاد شد.

مثلا چراغ های روغنی با استفاده از چربی حیوانی و گیاهی ساخته شدند. در واقع ، اجداد ما حتی از کرم شب تاب نیز به عنوان منبع روشنایی استفاده می کردند. مدتی مردم از شمع برای روشنایی استفاده می کردند. با گذشت زمان، اولین شکل مدرن وسایل روشنایی به شکل لوستر به میان آمدند. اما از آن زمان به بعد تکنولوژی به طرز چشمگیری به آنچه امروز داریم تغییر کرد.

اما امروزه اگر بخواهیم یک وسیله روشنایی نام ببریم ، شمع ها و لوسترها اولین چیزهایی نیستند که به ذهن می آیند ، اینطور نیست؟

اولین گزینه ای که اکثر مردم به یاد می آورند لامپ های رشته ای ، فلورسنت یا  LED هستند. به این دلیل که آنها رایج ترین وسایل روشنایی نسل ما هستند. و مانند سایر اشکال روشنایی ، این منابع روشنایی مدرن نیز تاریخچه ای دارند.

اولین چراغ های رشته ای در طول قرن 19 اختراع شدند و توماس ادیسون و جوزف سوان بیشترین امتیاز را در این زمینه دارند و از آن زمان ، پیشرفت های چشمگیری از نظر کارایی ، دوام و کیفیت نور لامپ ها وجود دارد.

فلورسنت ها همچنین در اواخر قرن نوزدهم روی کار آمدند ، با این حال ، بیشتر پیشرفت ها در این زمینه در قرن بیستم رخ داد به طوری که در پایان قرن ، لامپ های فلورسنت و CFL ها بسیار رایج اما گران بودند.

تا سال 1994 بود که شوجی ناکامورا) مهندس برق کار در شرکت نیچیا(اولین چراغ LED آبی پرنور  را به جهان ارائه داد. این نسل از LED ها از جهات مختلف انقلابی بودند. لامپ های ال ای دی از نظر مصرف برق و خروجی نور بسیار کارآمد بودند (و هنوز هم هستند) و از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

 در حال حاضر ، چراغ های LED بهترین لوازم روشنایی موجود در بازار محسوب می شوند. با سقوط لامپ های رشته ای ، بسیاری از دولتها و افراد تأثیرگذار در بازار، مردم و صنایع را تشویق کردند که به لامپ های LED روی آورند.

چرا؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا متوجه شوید…

 

لامپ led یا cfl

 

 

 

2. چراغ های LED چیست و آیا در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند؟

 

LED مخفف Light Emitting Diode است. بنابراین ، یک چراغ LED از فناوری دیود ساطع کننده نور برای تابش نور استفاده می کند. ولی برخلاف سایر فناوری های روشنایی ، LED ها دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فردی هستند و صرفه جویی در انرژی یکی از بزرگترین مزیت های آنهاست.

آیا می دانید چراغ LED می تواند مصرف انرژی شما را تا 80 درصد کاهش دهد؟

LED ها بسیار کارآمد طراحی شده اند. این بدان معناست که هیچ انرژی از طریق گرما از بین نمی رود. یک چراغ روشنایی معمولی دارای راندمان 100lm/W است. این بدان معناست که یک چراغ ال ای دی  15 واتی می تواند حداکثر 1500 لومن تولید کند در صورتی که یک لامپ رشته ای معمولی 100 وات فقط حدود 1300 لومن تولید می کند و این بسیار ناکارآمد است. در نتیجه یک لامپ ال ای دی 15 وات بیشتر از یک لامپ رشته ای 100 وات نور تولید می کند.همچنین ، یک لامپ رشته ای 100 وات انرژی بیشتری نسبت به شش لامپ ال ای دی 15وات مصرف می کند.

 

 

3.وات به چه معناست؟

 

در روشنایی وات واحد اندازه گیری است که مصرف برق را نشان می دهد.

برای مثال این را در نظر بگیرید:

اگر برچسب روشنایی 15W باشد ، به این معنی است که 15 ژول انرژی الکتریکی در ثانیه مصرف می کند. در حقیقت هرچه وات بیشتر باشد ، میزان مصرف انرژی بیشتر است.

 

 

4. CRI چیست و آیا اهمیت دارد؟

 

CRI مخفف کلمات Color Rendering Index است. CRI مقیاسی برای نشان دادن رنگ اشیاء است که در زیر یک منبع نور ایده آل یا طبیعی مانند خورشید دیده می شود. هرچه CRI بیشتر باشد ، نمایش رنگ دقیق تر است. 

دقت و کیفیت نمایش رنگ بسیار حائز اهمیت است. ما گاهی از رنگ ها برای جمع آوری اطلاعات از اشیاء اطراف خود استفاده می کنیم. حال ، اگر رنگها نادرست باشند ، احتمالاً ما معنی آنها را اشتباه تفسیر کنیم و پیامدها گاهی اوقات می تواند وحشتناک باشد مخصوصاً برای کارگران کارخانه یا اپراتورهای ماشین آلات سنگین این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

یکی دیگر از دلایل اهمیت رتبه بندی CRI این است که انتخاب لامپ مناسب برای کاربردهای خاص را آسان می کند. به طور مثال هنر ترمیم، نمایشگاه های هنری و…

 

CRI

 

 

 

5. دمای رنگ (K) چیست؟

 

به زبان ساده دمای رنگ فقط توصیف نحوه ظاهر شدن نور از وسایل روشنایی است. به طور کلی ، دمای رنگ به سه دسته تقسیم می شود. خنک ، معمولی و گرم.

با این حال ، وقتی صحبت از چراغ های LED می شود ، اندازه گیری کمی دقیق است. چگونه؟

دمای رنگ چراغ LED با دمای کلوین (K) با اندازه گیری از 1000K تا 10000K اندازه گیری می شود. مثلا اغلب وسایل روشنایی LED تجاری و مسکونی اغلب دارای دمای رنگ بین 2000K تا 6500K هستند.

 

 

6. اثر نورافکن چیست؟

 

شما احتمالاً برچسب اثر درخشان را در جایی بر روی لامپ LED خود دیده اید. در اکثر وسایل معمولاً یک برچسب ساده (X) lm/W وجود دارد که X یک عدد است. برای مثال لامپ ال ای دی شما ممکن است برچسب 100lm/W داشته باشد. اگر چنین است ، به این معنی است که دارای اثر نورانی 100 است. از نظر فنی ، این نسبت شار نوری به مصرف برق است که بر حسب لومن بر وات (lm/W) اندازه گیری می شود.

 

 

7. IP به چه معناست؟

 

IP مخفف عبارت Ingress Protection است. این یکی دیگر از برچسب های رایج بر روی وسایل و لوازم برقی است. به طور کلی ، برچسب IP دارای فرمت: IPXY است. به این صورت که X محافظ وسایل روشنایی در برابر نفوذ گرد و غبار و دیگر جامدات است و Y حفاظت آن در برابر نفوذ آب و بخار است.

 • X (یا حفاظت در برابر مواد جامد و نفوذ گرد و غبار) بین 0 تا 6 است. با 0 کمترین حفاظت و 6 بیشترین محافظت.
 • Y (یا حفاظت در برابر نفوذ مایع و بخار) بین 0 تا 8 ؛ با افزایش قدرت از 0 به 8 ، سطح حفاظتی 9K خاصی وجود دارد که نشان می دهد دستگاه کاملاً نفوذ ناپذیر است.

مثلا چراغ IP40 به اندازه دستگاه IP66 یا IP69K در برابر نفوذ گرد و غبار و آب محافظت نمی شود.

 

 

8.زاویه نوردهی چیست؟

 

لامپ های LED مختلف با زوایای مختلف نور را پخش می کنند. نورافکن ها معمولاً پرتوهای باریک و شدیدی از نور را ارائه می دهند که می توانند جهت روشن کردن ناحیه خاصی از اتاق با دقت هدایت شوند. از سوی دیگر ، اکثر وسایل LED مسکونی طوری طراحی شده اند که روشنایی یکنواخت و گسترده ای را در یک فضا پخش کنند. بنابراین ، تفاوت این دو لامپ LED چیست؟ در این مورد زاویه نوردهی مطرح است. بنابراین ، زاویه پرتو به سادگی اندازه گیری توزیع نور است. زاویه پرتو کوچکتر باعث توزیع کمتر نور و روشنایی متمرکز و جهت دار می شود. عکس این مورد هم درست است.

 

 

9. L80 چیست؟

 

بخشی از دلایل محبوبیت LED ها عمر طولانی آنها است.به طور متوسط ​​، یک لامپ LED اغلب 50،000 ساعت دوام می آورد. تفاوت اصلی بین لامپ های ال ای دی و لامپ های رشته ای/هالوژن ها این است که نور به تدریج کاهش می یابد. با در نظر گرفتن این نکته ، L80 اغلب برای توصیف LED هایی استفاده می شود که در بازه طول عمر خود (50،000 ساعت) باقی هستند در حالی که هنوز 80 درصد از خروجی نور اولیه خود را تولید می کنند.

همین امر در مورد موارد زیر صدق می کند:

    L70 = خروجی نور به 70% مقدار اولیه کاهش یافته است.

    و L90 = خروجی نور پس از 50،000 ساعت خدمات به 90% از خدمات اولیه کاهش یافته است.

 

 

10. Vf چیست؟

 

آیا با عبارت “ولتاژ رو به جلو”( Forward Voltage) در LED ها آشنا هستید؟

Vf ولتاژ رو به جلو را توصیف می کند که ولتاژ مورد نیاز برای تغذیه یک LED برای تولید خروجی نور مورد نظر است. اما ، فرض بر این است که با مقدار مناسب جریان الکتریکی کار می کند.

 

 

11. بیضی MacAdam چیست؟

 

این روشی است که برای اندازه گیری تفاوتهای جزئی رنگ در چراغ های LED استفاده می شود. این روش به اصلاح روش binning رنگ های LED کمک می کند. بیضی MacAdam یک قسمت بیضوی در نمودار رنگ CIE است. این شامل همه رنگ هایی است که به معنای واقعی کلمه با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیستند.

 

 

12. Flicker-Free به چه معناست؟

 

اگر قبلا از چراغ های فلورسنت استفاده کرده اید ، با عبارت “سوسو زدن” آشنا هستید.

Flicker به معنای روشن و خاموش شدن ناگهانی نور یا به اصطلاح چشمک زدن لامپ است.نکته قابل توجه این است که لامپ های ال ای دی چشمک نمی زنند. و به همین دلیل برچسب “Flicker-Free” را در وسایل ، بسته بندی یا دفترچه راهنمای کاربر پیدا خواهید کرد. مشکل چشمک زدن لامپ بسیار آزاردهنده است و رفع این مشکل در لامپ های ال ای دی باعث محبوبیت بیش از پیش لامپ led شده است.

 

 

13. RGB LED به چه معناست؟

 

RGB از رنگ های قرمز ، سبز و آبی به دست می آید و وقتی صحبت از روشنایی به میان می آید ، LED های RGB اغلب این رنگها را با هم ادغام می کنند و بیش از 16 میلیون رنگ مختلف را تولید می کنند. با این حال ، چند محدودیت در این مورد وجود دارد زیرا LED های RGB نمی توانند همه رنگها را تولید کنند. اساساً رنگهای خاصی وجود دارد که خارج از مثلث RGB قرار می گیرند. و همچنین ، دستیابی به برخی رنگدانه ها ، اگر غیرممکن نباشد ، دشوار است مثل رنگ صورتی و قهوه ای.

 

 

14. گارانتی لامپ LED

 

گارانتی اغلب وعده سازنده/فروشنده برای تعمیر یا تعویض اقلام آسیب دیده در مدت زمان مشخص است. اغلب لامپ های LED دارای گارانتی طولانی مدت از 2 تا هفت سال هستند. اما این بستگی به نوع لامپ LED دارد. این بدان معناست که اگر یک لامپ LED خریداری کرده اید و قبل از سپری شدن دوره گارانتی خراب شده است ، تولید کننده/تامین کننده شما آن را به صورت رایگان تعمیر/تعویض می کند. با این حال ، باید توجه داشته باشید که گارانتی دارای شرایطی است که باید رعایت شود ، از جمله این واقعیت که آسیب یا خرابی محصول نباید توسط شما ایجاد شود.

 

لامپ های LED جریکو دارای گارانتی 2 ساله هستند.

 

 

15. مزایای لامپ های ال ای دی چیست؟

 

لامپ های LED دارای مزایای بیشماری هستند. این موارد مثبت باعث افزایش محبوبیت سریع لامپ های LED شده است.

لیست بی پایانی برای شمارش مزایای لامپ ال ای دی وجود دارد با این حال در اینجا مختصری از مزایای اصلی لامپ های LED آمده است:

 • لامپ ال ای دی بسیار کارآمد است. در حالی که سایر انواع روشنایی انرژی را از طریق گرمایش هدر می دهند ، LED ها این کار را نمی کنند. به همین دلیل آنها بسیار کارآمد هستند و می توانند هزینه های انرژی را تا 80 کاهش دهند.
 • لامپ ال ای دی بسیار بادوام است. LED ها بیشتر عمر می کنند و طول عمر آنها بین 30 تا 80 هزار ساعت است. طول عمر آنها 80 برابر طولانی تر از لامپ های رشته ای یا شش برابر بیشتر از فلورسنت است.

لامپ ال ای دی استحکام زیادی دارد. برخلاف سایر وسایل روشنایی ، LED ها دارای مواد قوی و مقاوم هستند که به راحتی آسیب نمی بینند. که به دوام آنها کمک می کند.

 • لامپ ال ای دی تنوع رنگ فراوانی دارند. با LED ها ، شما می توانید از بین میلیون ها رنگ متناسب با نیازهای نورپردازی یا دکوراسیون خود انتخاب کنید.
 • کاربرد لامپ ال ای دی فراوان است- چراغ های LED را می توان در هر نوع محیطی استفاده کرد. در بازار امروز ، انواع لامپ های LED را پیدا خواهید کرد که هرکدام برای یک محیط خاص طراحی شده اند.

 

 

16. فواید لامپ های LED برای سلامتی چیست؟

 

بله! لامپ های ال ای دی برای سلامتی فوایدی نیز دارند… در ادامه چند مورد از این فواید را آورده ایم:

 1. احتمال سردرد را به حداقل می رساند. از آنجا که LED ها Flicker-Free هستند ، احتمال ابتلا به سردرد شما بسیار کم است. فلورسنت ها اغلب به دلیل سوسو زدن باعث سردرد و میگرن می شوند.
 2. لامپ ال ای دی با محیط زیست سازگار است-این بدان معناست که شما نباید نگران قرار گرفتن در معرض مواد سمی باشید. و این واقعیت که LED ها انرژی کمتری مصرف می کنند به این معنی است که به کاهش تقاضا برای انرژی و انتشار کربن کمک می کند.
 3. LED ها اشعه ماوراء بنفش و IR را ساطع نمی کنند – به همین دلیل نه تنها از پوست شما در برابر آسیب محافظت می کند ، بلکه باعث می شود چشم شما در معرض نور مناسب قرار گیرد.

لامپ ال ای دی دوستدار محیط زیست

 

 

 

17. معایب چراغ های LED چیست؟

 

البته گفتنی است که لامپ های ال ای دی هرچقدر هم که خوب به نظر برسند ، معایبی نیز دارند…

مثلا:

 • آنها در مقایسه با سایر انواع روشنایی گران تر هستند.
 • برخی از LED های آبی و سفید سرد مشکوک به این می باشند که فراتر از محدودیت های ایمنی رنگ آبی هستند.
 • در زمستان برای روشنایی فضای باز و خیابان مناسب نیست زیرا LED ها گرمای کافی برای ذوب یخ تولید نمی کنند.

 

 

18.لامپ های LED چگونه کار می کنند؟

 

لامپ های LED مبتنی بر فناوری دیودهای ساطع کننده نور (LED) هستند. این فناوری از نیمه هادی هایی استفاده می کند که با شلیک الکترون ها در آنها روشن می شود. برخلاف لامپ های رشته ای و فلورسنت ، LED ها معمولاً مقدار زیادی از انرژی را به جای گرما به نور تبدیل می کنند.

 

 

19.طول عمر لامپ های LED چقدر است؟

 

به طور متوسط ​​، چراغ LED می تواند تا 50،000 ساعت دوام بیاورد. در صورتی که از دستگاه فقط شش ساعت در روز استفاده شود ، تقریباً 22 سال عمر می کند. با این حال ممکن است برخی از آنها طول عمر طولانی تری داشته باشند و یا کمتر از این بازه زمانی دوام بیاورند. همچنین ، باید توجه داشته باشید که کارایی و خروجی لامپ های LED به تدریج با گذشت زمان کاهش می یابد.

 

 

20. آیا افزایش توان لامپ های LED خروجی آنها را افزایش می دهد؟

 

هر چراغ LED دارای راندمان انرژی مخصوص به خود است. در بیشتر موارد ، معمولاً حدود 100lm/W است. این بدان معناست که برای هر وات قدرت ، چراغ روشنایی 100 لومن نور تولید می کند. متاسفانه هر دستگاه همیشه دارای توان مشخصی است ، به عنوان مثال 5 وات ، 15 وات یا حتی 70 وات. فراتر رفتن از توان توصیه شده می تواند به نورپردازی شما آسیب برساند. با این حال ، پیدا کردن یک لامپ LED مشابه (100lm/W) که دارای وات بیشتر است می تواند راه بهتری برای دریافت لومن بیشتر باشد. به طور مثال با توجه به اینکه بهره وری انرژی در هر دو دستگاه 100lm/W است…

 • یک لامپ 5 واتی 500 لومن تولید می کند.
 • در حالی که لامپ 15 واتی 1500 لومن بازدهی دارد.

 

 

21.آیا LED بهتر از فلورسنت فشرده (CFL) است؟

 

بله! و به دلایل مختلف.

لامپ های LED به عنوان وسایل روشنایی با کارایی بالا شناخته می شوند. در مقایسه با CFL ها ، LED ها همیشه از نظر کارایی ، دوام ، خروجی نور ، سازگاری با محیط زیست و استحکام برتر هستند.

 

 

22. چرا لامپ های LED به منبع تغذیه/درایور نیاز دارند؟

 

لامپ های LED برای عملکرد بی عیب و نقص به منبع تغذیه ثابت متکی هستند. به همین دلیل داشتن سیستم منبع تغذیه یا درایور ضروری است.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که درایور در لامپ های LED چیست؟

درایورها سیستم هایی هستند که ولتاژ بالا ، جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم ولتاژ پایین (DC) تبدیل می کنند. این بدان معناست که درایورهای LED به حفظ جریان ثابت ولتاژ و جریان در دستگاه کمک می کنند. همچنین ، لامپ را از نوسانات ناگهانی ولتاژ یا جریان محافظت می کند. باید توجه داشته باشید که تغییرات جریان و ولتاژ می تواند با خروجی نور تداخل داشته باشد و حتی منجر به تخریب سریع تر دستگاه شود.

 

 

23. چرا برخی از لامپ های ال ای دی هنگام خاموش شدن چشمک می زنند؟

 

در بیشتر موارد ، چشمک زدن در نتیجه ناسازگاری بین سیستم کنترل و دایور است. برای اینکه لامپ LED پیوسته کار کند ، این دو مورد باید همگام باشند. و به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود که نوع درایور مناسب برای دستگاه LED خود را که توسط سازنده مقرر شده است خریداری کنید. یکی دیگر از علل شایع چشمک زدن لامپ اغلب به این دلیل است که نورپردازی دستگاه قابل تنظیم نیست. بنابراین ، قبل از اینکه سعی کنید نور را کم کنید ، اطمینان حاصل کنید که وسایل شما از قابلیت تنظیم نور پشتیبانی می کند.

 

 

24. چرا لامپ های LED فناوری سبز محسوب می شوند؟

 

اول از همه اینکه لامپ های LED بسیار سازگار با محیط زیست هستند. این بدان معناست که آنها هیچ گونه مواد سمی یا خطرناکی مانند جیوه و فسفر ندارند. همچنین LED ها میزان زباله ها را به دلیل دوام آنها کاهش می دهند. تصور کنید یک لامپ LED می تواند بیش از 50 لامپ رشته ای عمر کند. این بدان معناست که استفاده از چراغ های رشته ای باعث هدر رفتن و همچنین تقاضای بیشتر برای برق می شود.

یکی دیگر از ویژگی های سبز در مورد LED ها این است که ردپای کربنی بسیار کوچک – ناچیز – دارند. اساساً ، آنها در انتشار کربن در جهان سهیم نیستند. بنابراین سرعت گرمایش جهانی و تخریب محیط زیست کاهش می یابد.

 

نتیجه گیری

 

شکی نیست که LED ها آینده صنعت روشنایی جهانی هستند. و آینده “روشن” به نظر می رسد.

آیا در سوالات متداول چراغ های LED پاسخ های مورد نظر خود را پیدا کردید؟

اگر نه ، ما پاسخگوی سوالات شما هستیم.

 

 

لطفاً هرگونه پرسش ، نظر ، مشاهدات و بهبود پاسخ ها را در قسمت نظرات زیر بگذارید.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*