آیا استفاده از انرژی خورشیدی در ایران به صرفه است؟

با توجه به شرایط اقلیمی ایران و برخورداری از میانگین ۳۵۵ روز آفتابی با عدد تانشیدی حدود ۱۳۵۰ وات بر هر متر مربع از خاک ایران می توان تجسم کرد که چه انرژی هنگفتی همه روزه خاک ایران را سیراب می کند. در حال حاضر به صرفه ترین و در دسترس ترین انرژی تجدید شونده در سرتاسر ایران انرژی خورشیدی است که چند نایه کوچک نیز که از این امر مستثنی هستند دارای جریان های همیشگی باد هستند که استفاده از انرژی باد برای آن مناطق توصیه می شود. درحال حاضر قیمت تمام شده نصب نیروگاه های خورشیدی در جهان به رقمی در حدود ۱۹۵۰۰۰۰۰۰ ریال به ازای هر کیلو وات ساعت برق تولیدی با قدرت ذخیره سازی به مدت ۴ روز رسیده است. با توجه به آمار بانک مرکزی درباره مصرف برق سال ۱۳۸۷ کشور که بالغ بر ۱۶۰۰۰۰ میلیون کیلو وات ساعت است و با در نظر گرفتن رشد ۸% سالانه مصرف برق و با این قصد که در یک بازه زمانی ۵ ساله بتوانیم برق کشور را از انرژی های پاک و تجدیدپذیر تامین کنیم به نتایج زیر می رسیم.

 

 

 

نتایج بررسی آمار مصرف برق

 

هر سال بایستی ۲۰ درصد برق کشور را از انرژی خورشیدی تامین کنیم.

در این حالت بایستی سالانه ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۳۲ کیلووات ساعت برق از انرژی خورشید بدست آوریم.

با احتساب ۸ درصد افزایش سالانه در مصرف برق به رقم: ۰۰۰/۰۰۰/۵۶۰/۳۴ کیلووات ساعت در سال می رسیم.

با احتساب تنها ۳۴۵ روز آفتابی در سال در این حالت ظرفیت نیروگاهی مورد نیاز برابر با تولید ۰۰۰/۰۰۰/۱۰۰ کیلووات ساعت در هر روز بالغ می شود.

اگر تنها در هر روز ۸ ساعت تابش خورشید داشته باشیم(بدترین حالت در ۳۰ آذرماه هر سال) در این حالت لازم است هر سال به میزان: ۰۰۰/۵۲۲/۱۲ کیلووات ساعت نیروگاه جدید خورشیدی احداث کنیم.

با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت احداث چنین نیروگاه هایی در حدود ۱۵۰۰۰ دلار آمریکا به ازای هر کیلووات ساعت است لذا هزینه کل احداث چنین نیروگاه هایی برابر خواهد بود با:

۳۳۰/۷۴۱/۰۶۰/۱۱۸۵ دلار که به صورت خلاصه می توانیم رقم: ۱۱۸۵ میلیارد دلار در هر سال را بپذیریم.

با مقایسه هزینه گاز مصرفی با این رقم به اعداد زیر می رسیم:

هزینه گاز مصرفی نیروگاه مشابه گازی= ۱۰۱۰ میلیارد دلار در سال

هزینه احداث نیروگاه گازی(تنها برای جبران ۸ درصد افزایش سالیانه)= ۹۶۸ میلیون دلار در سال

در این صورت هزینه احداث نیروگاه گازی و گاز مصرفی به رقم: ۱۰۱۱ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

 

 

نیروگاه برق خورشیدی

 

 

در ضمن به این ارقام بایستی هزینه استهلاک نیروگاه ها+هزینه نگهداری شبکه+۱۹ درصد افت توان در خطوط انتقال+هزینه تربیت پرسنل+هزینه جاری را افزود. حال انکه نیروگاه های خورشیدی در هر شهر و روستا به صورت جزیره ای قابل احداث هستند همزمان و به سرعت به بهره برداری می رسند. نیازی به پرسنل با تخصص ویژه ندارند هزینه تعمیر و نگهداری در حد صفردارند و به همین خاطر نیازی به مصرف حجم عظیمی از مس و آلومینیم برای تولید و نصب دکل و خطوط انتقال نخواهد بود.

 

 

 

فعالیت گرین برق در تاسیس نیروگاه خورشیدی

 

از آنجا که با رشد روز افزون جمعیت و تقاضا برای انرژی الکتریکی همواره دغدغه تولید این انرژی را پایدار نگه می دارد و از آنجا که ایران کشوری با پتانسیل های بالقوه بالای خورشیدی است به طوری که نسبت جهانی دارای عدد تانشیدی بالایی است. در آینده ای نه چندان دور با به خطر افتادن موجودی ذخایر نفت و گاز و نیز مصرف همه سوخت های فسیلی در بازار انرژی داخلی به ناچار به سوی انرژی های نو حرکت خواهیم کرد، لذا بر آن شدیم که پیش از چنین روزی امکان این جایگزینی را مطرح کرده و روش های منطقی و اقتصادی این جایگزینی را بررسی کرده و اثرات اقتصادی و راهبرداری مرتبط با آن را بررسی کنیم.

 

 

مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی گرین برق مستقر در پارک علم و فناوری البرز تلاش خود را صرف آشنایی جامعه با پدیده های مترتب با انرژی لایزال و خدادادی خورشید نموده است.

 

 

فروشگاه آنلاین جریکو

 

محصولات جریکو از جمله لامپ های LED جریکو در انواع ۷ وات، ۹ وات، ۱۲ وات، ۲۰ وات، ۳۰ وات و شمعی و دیگر محصولات شامل برد کنترلی تک منظوره جریکو  STCB، سیستم آلارم دهنده آبگرفتگی خن کشتی، سیستم آلارم دهنده وقوع حریق، سیستم نشانگر زاویه سکان کشتی، پروژکتورهای خیابانی شامل پروژکتور مدل سام و پروژکتور ۱۰۰ وات مدل آیدا و … از طریق فروشگاه جریکو قابل خریداری و ثبت سفارش هستند. محصولات روشنایی شامل تمامی لامپ های LED جریکو در فروشگاه دیجی کالا قابل ثبت سفارش هستند.همچنین از طریق اینستاگرام جریکو می توانید با ما در ارتباط باشید.

شما لایق بهترین کیفیت هستید.

به چشمان خود احترام بگذاریم!

 

 

 

 

لینک محتوای منتشر شده گرین برق در پایگاه خبری اخبار رسمی 

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*