لامپ LED چیست؟

لامپ LED چیست؟

لامپ ال ای دی چیست

لامپ LED چیست؟

 

لامپ LED یک دستگاه روشنایی حالت جامد یا همان solid-state lighting (SSL) است که در اتصالات پیچی استاندارد قرار می گیرد اما از LED (دیودهای ساطع کننده نور) برای تولید نور استفاده می کند.

به زبان ساده، دیود ساطع نور (LED) یک وسیله نیمه هادی است که با عبور جریان الکتریکی از آن نور ساطع می کند. نور زمانی تولید می شود که ذرات حامل جریان (معروف به الکترون ها و حفره ها) در مواد نیمه هادی با هم ترکیب شوند. از آنجایی که نور در مواد نیمه هادی جامد تولید می شود، LED ها به عنوان وسایل حالت جامد توصیف می شوند. اصطلاح روشنایی حالت جامد که شامل LED های آلی (OLED) نیز می شود، این فناوری روشنایی را از سایر منابعی که از رشته های گرم شده (لامپ های هالوژن رشته ای و تنگستن) یا تخلیه گاز (لامپ های فلورسنت) استفاده می کنند متمایز می کند.

لامپ های ال ای دی جایگزینی سازگار با محیط زیست برای لامپ های رشته ای هستند. لامپ‌های ال‌ای‌دی از یک دستگاه نیمه ‌رسانا استفاده می‌کنند که با عبور جریان الکتریکی از آن نور مرئی ساطع می‌کند. این خاصیت به عنوان الکترولومینسانس شناخته می شود. فلورسنت‌های فشرده، رایج‌ترین جایگزین برای لامپ‌های رشته‌ای، از الکتریسیته برای تحریک گاز جیوه تا زمانی که نور فرابنفش (UV) ساطع می‌کند، استفاده می‌کنند. سپس آن نور از یک فسفر عبور می کند که باعث می شود نور مرئی بیشتری ساطع کند.

LED ها مدتی زمان طولانی است که وجود داشته اند، اما اخیراً بهبودهایی در کارایی، هزینه و خروجی آن ها ایجاد شده است که آنها را برای روشنایی مورد استفاده در خانه ها، مشاغل و محیط های دیگر قابل اجرا کرده است. با توجه به پیشرفت سریع در فناوری های LED، محصولات با طیف گسترده ای از کارایی و طول عمر وجود دارند.

لامپ های ال ای دی جریکو می توانند 50000 ساعت کار کنند و گرمای بسیار کمتری نسبت به دیگر لامپ ها تولید کنند. آنها از حدود 8 تا 11 وات برق برای جایگزینی یک لامپ رشته ای 60 واتی با حداقل 806 لومن و 9.5 وات برای معادل 75 وات استفاده می کنند. این فناوری ظرفیت افزایش بازدهی تا 98 درصد را نسبت به لامپ های رشته ای فراهم می کند.

 

 

 

لامپ رشته ای

 

 

مزایای لامپ LED

 

  • خنک تر از لامپ های رشته ای در حال کار.
  • بر خلاف لامپ های فلورسنت فشرده، فوری روشن می شود.
  • طیف گسترده ای از انواع رنگ.
  • کمترین هزینه نسبت به سایر چراغ ها.
  • بدون جیوه و حداقل مواد سمی.
  • کاهش چشمگیر تولید CO2 در مقایسه با استفاده از لامپ های رشته ای.

 

 

 

طیف گسترده رنگ در LED

 

در داخل مواد نیمه هادی LED، الکترون ها و حفره ها در نوارهای انرژی قرار دارند. جداسازی باندها (یعنی شکاف باند) انرژی فوتون ها (ذرات نور) را که توسط LED ساطع می شوند را تعیین می کند. انرژی فوتون طول موج نور ساطع شده و در نتیجه رنگ آن را تعیین می کند. مواد نیمه هادی مختلف با فاصله های باند متفاوت رنگ های متفاوتی از نور تولید می کنند. طول موج دقیق (رنگ) را می توان با تغییر ترکیب ناحیه ساطع کننده نور یا فعال تنظیم کرد.

ال ای دی ها از مواد نیمه هادی مرکب تشکیل شده اند که از عناصر گروه III و گروه V جدول تناوبی (این مواد به عنوان مواد III-V شناخته می شوند) تشکیل شده اند. نمونه هایی از مواد III-V که معمولاً برای ساخت LED ها استفاده می شوند، آرسنید گالیم (GaAs) و فسفید گالیم (GaP) هستند. تا اواسط دهه 90، ال‌ای‌دی‌های طیف محدودی از رنگ‌ها را داشتند و به‌ویژه LED‌های تجاری آبی و سفید وجود نداشتند. توسعه LED‌های مبتنی بر سیستم مواد گالیوم نیترید (GaN) پالت رنگ‌ها را تکمیل کرد و کاربردهای جدید بسیاری را ایجاد کرد.

 

 

مواد تشکیل دهنده لامپ LED

 

 

 

مواد تشکیل دهنده LED

 

مواد نیمه رسانای اصلی مورد استفاده برای تولید LED عبارتند از:

  • ایندیم گالیوم نیترید (InGaN): LED های آبی، سبز و فرابنفش با روشنایی بالا
  • آلومینیم گالیوم ایندیم فسفید (AlGaInP): ال ای دی های زرد، نارنجی و قرمز با روشنایی بالا
  • آرسنید گالیم آلومینیوم (AlGaAs): LED های قرمز و مادون قرمز
  • فسفید گالیم (GaP): LED های زرد و سبز

 

 

 

 

درایورهای LED

 

لامپ LED خانگی با عناصر LED داخلی و مدارهای درایور کار می کند. تراشه های LED نیاز به جریان مستقیم کنترل شده (DC) برق دارند و یک مدار مناسب به عنوان یک درایور LED برای تبدیل جریان متناوب از منبع تغذیه به جریان مستقیم ولتاژ تنظیم شده مورد استفاده توسط LED ها مورد نیاز است. درایورهای LED اجزای ضروری لامپ های LED برای اطمینان از طول عمر و عملکرد قابل قبول لامپ هستند. درایور می تواند ویژگی هایی مانند کاهش نور و کنترل از راه دور را ارائه دهد. درایورهای LED ممکن است در همان محفظه لامپ آرایه دیود باشند یا دور از دیودهای ساطع کننده نور نصب شده باشند.

 

 

 

 

کنترل حرارت در LED

 

دمای بالای LED ها می تواند باعث خرابی زودرس و کاهش نور خروجی شود. لامپ های LED نسبت به لامپ های نسل قبلی خود خنک تر هستند، زیرا قوس الکتریکی یا رشته تنگستن وجود ندارد، اما همچنان می توانند بسوزند و عمر محدودی داشته باشند. مدیریت حرارتی LED های پرقدرت برای حفظ دمای اتصال دستگاه LED به دمای محیط مورد نیاز است، زیرا افزایش دما باعث افزایش جریان، گرمایش بیشتر، جریان بیشتر و… تا زمان خرابی شود. ال ‌ای ‌دی ‌ها انرژی بسیار کمتری برای خروجی نور مصرف می‌کنند، اما مقداری گرما تولید می‌کنند و در یک قالب نیمه‌ رسانا بسیار کوچک متمرکز می‌شوند که باید خنک شود. لامپ ‌های LED معمولاً شامل سینک‌ های حرارتی و پره‌های خنک‌کننده هستند. لامپ های با قدرت بسیار بالا برای مصارف صنعتی اغلب با فن های خنک کننده مجهز می شوند. برخی از LED ها را روی یک برد مدار با پشتی آلومینیومی قرار می دهند. پشت آلومینیومی با استفاده از خمیر حرارتی به پایه آلومینیومی لامپ متصل می شود و پایه در یک پوسته پلاستیکی ملامینه تعبیه شده است. این موضوع سبب کنترل حرارت تولیدی می شود.

 

 

 

جهت مشاهده محصولات و لامپ ال ای دی جریکو می توانید به قسمت فروشگاه سایت جریکو مراجعه کنید.
تمامی لامپ های ال ای دی جریکو دارای گارانتی تعویض بی قید و شرط 24 ماهه می باشند.

 

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*